Skurdas – ne išeitis. 5 finansų valdymo taisyklės.

Yra keletas rašytų ir nerašytų taisyklių apie teisingą pinigų valdymą. Nors dažnai yra lengva pasiduoti minios įtakai, ypatingai svarbu galvoti savo galva, kada kalba pasisuka apie jūsų asmeninę ir šeimos gerovę. Jungtinėse Valstijose apie 80 proc. gyventojų (~250mln.) yra „prasiskolinę“. Jie neturi laisvų santaupų ir gyvena nuo algos iki algos. Lietuvoje tokių žmonių procentas yra mažesnis (~25-33%), tačiau bendrame ES kontekste mes esame finansiškai raštingi nepakankamai.
Skurdas ir nepriteklius – jūs to nenorite, todėl susipažinkite su pagrindinėmis taisyklėmis ir patarimais, kurie padės efektyviau valdyti savo finansus.

1. Nevenkite grynų pinigų

Tyrimai atskleidė, kad banko kortele žmonės leidžia sau išleisti net iki 83% daugiau nei mokėdami grynais.

Visi ekspertai bei specialistai teigia, kad žmogus mažiau vertina tuos pinigus, kurie nėra fiziškai apčiuopiami. Kada mokama virtualiai, pasikeičia tik skaičiai ekrane. Kada mokate grynais, prarandate tai, kaip jūs įsivaizduojate pinigus.

Reklama pritraukia, o greitesnė galimybė atsiskaityti labai palengvina kasdienybę. Tai ne tik privalumas, bet ir didesnė pagunda. Nors bankai skatina trauktis nuo grynų pinigų, neatsiribokite visiškai. Patys net nepastebite, kiek daug galite sutaupyti. Jeigu išlaidų kontrolė yra problema, šis būdas tikrai padės.

Finansu valdymas

2. Bent 10% (arba 30%) mėnesinių pajamų skirkite taupymui

Pagalvokite. Tiek skirti tikrai galite, nebent jūsų šeimoje arba asmeniniame gyvenime situacija reikalauja maksimalių lėšų panaudojimo. Paskaičiuokime, kokią naudą duoda vienas dažniausių taupymo scenarijų – kaupimas senatvei, jeigu:

 1. amžiaus žmogus:
  1. Per mėnesį uždirba vidutinę algą (800 eur „į rankas“)
  2. 10% mėnesinių pajamų skiria taupymui (80 eur)

Iki pensinio amžiaus pavyks sutaupyti ~60 tūkst. eur (su labai kuklia investicine grąža)

 1. Tas pats 25m. amžiaus žmogus:
  1. Per mėnesi uždirba vidutinę algą – 800 eur „į rankas“
  2. 30% mėnesinių pajamų skiria taupymui (240 eur)

Iki pensinio amžiau pavyks sukaupti ~200 tūkst eur. (net ir su labai kuklia investicine grąža).

Taupyti verta ne tik senatvei, taupyti verta vaikams arba dideliems pirkiniams. Daug kainuoja atžalų aukštasis mokslas, jų išlaikymas, o ir noras keliauti ar pramogauti niekur nedingsta. Reikia ir automobilio, būsto, kompiuterio. Dėl to rekomenduojame atsidėti bent dešimtadalį mėnesinių pajamų, o jeigu įmanoma – 30%. Tuo pačiu metu galėsite naudotis lengvatomis, valstybės parama.

 

Finansai

3. Nelaikykite pinigų vienoje vietoje

Turtingi žmonės bei sėkmingai savo finansus valdantys asmenys mėgsta investicinį terminą „diversifikacija“. Tai yra metodas arba strategija, kurios tikslas – sumažinti riziką išskirstant savo turimas lėšas, investuojant jas į įvairias vietas bei sritis. Mažinkite riziką ir jūs:

 • turėkite taupomąją sąskaitą;
 • įsidėkite vieną arba kelis indėlius;
 • atsidarykite sąskaitas keliuose bankuose;
 • šiek tiek pasilikite ir grynųjų pinigų;
 • galbūt net pirkite akcijų.

Nors visa tai reikalauja administracinių išlaidų, ilgainiui tai atsiperka.

Visko gyvenime pasitaiko. Būtų gerai, kad žinotumėte, jog vagystė ar nesėkminga diena akcijų biržoje nebūtų visa ko galas.

4. Turite pinigų? Įdarbinkite juos

Tarkime turite 10 tūkst. atliekamų (laisvoms išlaidoms) skirtų pinigų, būtų protinga juos įdarbinti. Per metus tinkamai investuota suma gali nešti net 7+% grąžą ir taip leisti jums uždirbti.

Lietuvoje investavimo galimybės yra gana ribotos, tačiau uždirbti vis tiek yra daugiau nei įmanoma. Kaip bebūtų, nepamirškite, investavimui būtina kantrybė ir šaltas protas. Taip pat visus procesus galite patikėti fondų arba investicijų valdytojams.

 

Investavimas

5. (Apsi)Draudimas

Jeigu viena nelaimė gali rimtai apriboti jūsų finansinę laisvę, jums labai reikėtų apsaugos. Gyvenimas nenuspėjamas ir rizikuoti tokiais dalykais – neverta. Juolab, statistika rodo, kad ~30 proc. visų žmonių susirgs onkologine liga, apie 3 proc. anksčiau pensinio amžiaus taps nedarbingi, o dešimtys tūkstančių kasmet dėl lengvų ar sunkių traumų laikinai neteks pajamų.

Paskaičiuokite, kiek mėnesių galėtumėte pragyventi iš turimų santaupų? Jeigu santaupų neužteks bent 6 mėnesiams, turite rimtą bėdą.

Pasirinkdami investicinį draudimo produktą, net tik, kad galite apsaugoti save ir savo šeima nelaimės atveju jau rytoj, bet ir atsiimti daugiau pinigų nei įmokėjote.
Tai reiškia, kad ne tik galite efektyviai sutaupyti bet ir apsaugas visą visą laikotarpį turėti nemokamai.

Parengė – nuorodos.lt

Komentarų nėra

Parašykite komentarą